Γενικά Άρθρα

Όροι Χρήσης

O παρών ιστότοπος  ανήκει στο I.E.Π.. Η χρήση των ηλεκτρονικών σελίδων και υπηρεσιών του ιστότοπου από τον επισκέπτη/χρήστη προϋποθέτει την ανεπιφύλακτη συμφωνία του με τους παρακάτω όρους χρήσης, που ισχύουν για το σύνολο του περιεχομένου, των κειμένων, των γραφικών, των εικόνων, των φωτογραφιών και των αρχείων που περιλαμβάνονται στο ιστότοπο. Συνεπώς, ο χρήστης οφείλει να διαβάσει προσεκτικά τους όρους αυτούς πριν από τη χρήση των υπηρεσιών του και, εάν δεν συμφωνεί, οφείλει να μην κάνει χρήση των υπηρεσιών και του περιεχομένου του ιστότοπου. Ο χρήστης παρακαλείται να ελέγχει το περιεχόμενο των συγκεκριμένων σελίδων για ενδεχόμενες αλλαγές. Η εξακολούθηση της χρήσης των σελίδων ή/και των υπηρεσιών του ιστότοπου ακόμη και μετά τις όποιες αλλαγές σημαίνει την ανεπιφύλακτη εκ μέρους του χρήστη αποδοχή των τροποποιημένων όρων χρήσης.

Άδεια Χρήσης: Τον ιστότοπο διαχειρίζεται το Ι.Ε.Π. ως πηγή πληροφοριών που εξυπηρετεί ενημερωτικούς, ερευνητικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς. Απαγορεύεται ρητώς η χρήση του συνόλου ή μέρους του περιεχομένου του για εμπορικούς σκοπούς ή σκοπούς που συνδέονται με οικονομικό κέρδος. Η πρόσβαση σε οποιοδήποτε στοιχείο του ιστότοπου και στις εκάστοτε παρεχόμενες μέσω αυτού δυνατότητες, καθώς και η εκτύπωση, η αντιγραφή και η αποθήκευση (download) του περιεχομένου του επιτρέπεται μόνον όταν αυτή εξυπηρετεί ενημερωτικούς, ερευνητικούς ή εκπαιδευτικούς σκοπούς και εφόσον αναφέρεται πάντοτε ως πηγή του περιεχομένου ο ιστότοπος του Ι.Ε.Π. και υπό την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται με κανένα τρόπο τα σχετικά δικαιώματα πνευματικής και βιομηχανικής ιδιοκτησίας του Ι.Ε.Π.. Oι χρήστες θα πρέπει να είναι ενήμεροι ότι ορισμένα αρχεία ή δεδομένα ενδέχεται να αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία τρίτων μερών (συνεργατών φορέων, οργανισμών, εταιρειών κλπ.) και δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν χωρίς την άδεια αυτών των τρίτων μερών (που ενδέχεται να αναγράφονται στην σχετική ένδειξη του ιστότοπου).

Δικαιώματα Πνευματικής και Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας: Το σύνολο του περιεχομένου αυτού του ιστότοπου, συμπεριλαμβανομένων (ενδεικτικά και όχι περιοριστικά) κειμένων, γραφικών, φωτογραφιών, σχεδιαγραμμάτων, απεικονίσεων, βίντεο, αποτελεί αντικείμενο πνευματικής ιδιοκτησίας του Ι.Ε.Π. και διέπεται από τις εθνικές και διεθνείς διατάξεις περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας. Λογότυπα, επωνυμίες, εμπορικά σήματα και γνωρίσματα που περιλαμβάνονται στο ιστότοπο ανήκουν στο Ι..Ε.Π. ή/και στα πρόσωπα που μνημονεύονται ως κύριοι των σχετικών δικαιωμάτων στον ιστότοπο, και προστατεύονται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία για την βιομηχανική και πνευματική ιδιοκτησία.

Ευθύνη Xρήστη: Ο χρήστης του ιστότοπου ή/και των υπηρεσιών του ευθύνεται για οποιαδήποτε ζημία υποστεί το Ι.Ε.Π., η οποία οφείλεται σε πράξεις ή παραλείψεις του, καθώς και σε οποιαδήποτε παράνομη, αντισυμβατική ή/και αθέμιτη ενέργειά του. Ο χρήστης του ιστότοπου δίνει τη συγκατάθεσή του στο Ι.Ε.Π. για την επεξεργασία, στο πλαίσιο των σκοπών του, των δεδομένων του προσωπικού χαρακτήρα, τα οποία ο ίδιος ο χρήστης αποστέλλει στο φορέα ή μέσω του ιστότοπου. Ο χρήστης οφείλει να τηρεί όλες τις υποχρεώσεις του που προβλέπει η κείμενη νομοθεσία για την προστασία της πνευματικής και βιομηχανικής ιδιοκτησίας.

[pb_row ][pb_column span="span12"][pb_text el_title="Text 1" width_unit="%" enable_dropcap="no" appearing_animation="0" ]

Bοηθήστε μας να εμπλουτίζουμε τον ιστοχώρο με πρακτικό / χρηστικό υλικό και πληροφορίες.

[/pb_text][/pb_column][/pb_row]

URL:   http://www.iep.edu.gr
URL:   http://www.prosvasimo.gr/

E-mail:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.  Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Βασίλης Κουρμπέτης γεννήθηκε Οκτώβρίο του 1959 στην ορεινή Ολυμπία.

Πήρε το Πτυχίο Δασκάλου Δημοτικής Εκπαίδευσης το 1979, το Master of Education στην Εκπαίδευση Κωφών το 1982 και το Doctor of Education στην Εφαρμοσμένη Ψυχογλωσσολογία και Κώφωση το 1987 από το Πανεπιστήμιο της Βοστώνης.

Από τον Φεβρουάριο του 2012 μέχρι σήμερα είναι Σύμβουλος A του ΥΠ.Π.Ε.Θ. και Προϊστάμενος του Γραφείου Ευρωπαϊκής και Διεθνούς Εκπαιδευτικής Πολιτικής στο Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής.

Μέχρι τον Φεβρουάριο του 2012  ήταν Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής και από τον Φεβρουάριο του 2000 μέχρι τον Μάιο του 2004 ήταν Αναπληρωτής Πρόεδρος του Τμήματος Ειδικής Αγωγής, στο Παιδαγωγικό Ινστιτούτο.

Έχει διατελέσει Επιστημονικός Διευθυντής του Εθνικού Ιδρύματος Κωφών και Επιστημονικός Συνεργάτης του Ινστιτούτου Επεξεργασίας του Λόγου, της Ομοσπονδίας Κωφών Ελλάδος και του Center for the Study of Communication and the Deaf του Πανεπιστημίου της Βοστώνης. Εργάστηκε ως εκπαιδευτικός για 13 χρόνια σε σχολικές μονάδες Κωφών στις ΗΠΑ.

Έχει πλήθος δημοσιεύσεων σε ελληνικά και ξένα περιοδικά και βιβλία, 4 μονογραφίες και πλήθος  παρουσιάσεων σε ελληνικά και ξένα συνέδρια.

Έχει δημιουργήσει  Εκπαιδευτικά Εργαλεία, για την εκπαίδευση και επικοινωνία Κωφών και ακουόντων με την χρήση της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας, και για μαθητές με αναπηρίες ως Επιστημονικός Υπεύθυνος και ως Επιστημονικός Συνεργάτης. Τα εκπαιδευτικά εργαλεία έχουν μορφή πολυμέσων όπως CD-ROMDVD-ROM και Βίντεο.

Έχει συμμετάσχει σε Ευρωπαϊκά Προγράμματα ως Επιστημονικός Υπεύθυνος και Επιστημονικός Συνεργάτης.

Το κύριο ερευνητικό του ενδιαφέρον είναι η εκπαίδευση και η κοινότητα των Κωφών και ιδιαίτερα η δομή και χρήση της Ελληνικής Νοηματικής Γλώσσας.