Glwssa D ST Dhmotikou

Γλώσσα Δ' - ΣΤ' Δημοτικού
Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Υλικό
για μαθητές με κινητική αναπηρία

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό λογισμικό επιδιώκει την εισαγωγή των ηλεκτρονικών υπολογιστών στην εκπαιδευτική διαδικασία του σχολείου. Βασικός σκοπός του λογισμικού είναι να υποστηρίξει και να ενισχύσει τα υπάρχοντα μέσα διδασκαλίας και  όχι να τα υποκαταστήσει. Για το λόγο αυτό απαιτείται σωστή κατανόηση του υλικού από το διδάσκοντα και το μαθητή, ώστε να λειτουργήσει παράλληλα με τις υπάρχουσες εκπαιδευτικές μεθόδους και να ενταχθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Το εκπαιδευτικό λογισμικό που περιέχεται στο CD-ROM, εμπεριέχει στοιχεία θεωρίας, ασκήσεις και διαδραστικό υλικό, ώστε να ενισχύσει την εκπαιδευτική διαδικασία, είτε ως μέρος του ημερησίου προγράμματος, είτε ως «εργαλείο» επανάληψης και  εμπέδωσης της διδακτικής ύλης. Το παρόν βιβλίο καθηγητή περιέχει όλο το υλικό, το οποίο υπάρχει και στο CD, καθώς και τις λύσεις των ασκήσεων. Έτσι δίνεται η δυνατότητα στο διδάσκαλο να μελετήσει τα αντικείμενα που παραθέτονται στο λογισμικό, ούτως ώστε να τα εντάξει καλύτερα στην εκπαιδευτική διαδικασία.
Εκτός από το CD-ROM και το βιβλίο καθηγητή, το πακέτο του εκπαιδευτικού λογισμικού περιέχει και το τετράδιο μαθητή. Το τετράδιο μαθητή περιέχει τη θεωρία και τις ασκήσεις που υπάρχουν και στο CD, έτσι ώστε ο μαθητής να έχει τη  δυνατότητα να το μελετήσει στο σπίτι ή και να το χρησιμοποιήσει στο σχολείο.
Το εκπαιδευτικό λογισμικό που σχεδιάστηκε για άτομα με κινητικές δυσκολίες συνδυάζει τη δομή και τη λειτουργικότητα του βασικού λογισμικού, με τις κατάλληλες μετατροπές, οι οποίες επιτρέπουν στα άτομα αυτά να έχουν πρόσβαση σε όλες τις  ασκήσεις και τις διαδραστικές εφαρμογές. Ο σχεδιασμός του εκπαιδευτικού λογισμικού για τα άτομα με κινητικές δυσκολίες, βασίζεται στη λογική της ελάχιστης χρήσης του ποντικιού και του πληκτρολογίου. Έτσι όλες οι ασκήσεις είναι έτσι  σχεδιασμένες, ώστε να απαιτούν τη μικρότερη δυνατή κινητική δραστηριότητα από πλευράς χρήστη, χωρίς να χάνουν το παραμικρό από τον εκπαιδευτικό τους ρόλο.

ΓΛΩΣΣΑ Δ' - ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ (CD-ROM)

ΓΛΩΣΣΑ Δ' - ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ (ΒΙΒΛΙΟ ΔΑΣΚΑΛΟΥ)

ΓΛΩΣΣΑ Δ' - ΣΤ' ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ (ΟΔΗΓΟΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ)