Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.), Ν.Π.Ι.Δ., το οποίο εποπτεύεται από την Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με τις ανάγκες της Πράξης: «Καθολικός σχεδιασμός και ανάπτυξη προσβάσιμου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού» με κωδικό ΟΠΣ (MIS) 5001313 απευθύνει πρόσκληση δήλωσης συμμετοχής στην ασύγχρονη εξ αποστάσεως επιμόρφωση μέσω ανοικτών διαδικτυακών μαθημάτων (ΜOOCS) που πρόκειται να υλοποιηθεί από το ΙΕΠ στο πλαίσιο της Δράσης 5 «Επιμόρφωση, ενδοσχολική και εξ αποστάσεως, εκπαιδευτικών γενικής και ειδικής αγωγής» της Πράξης «Καθολικός σχεδιασμός και ανάπτυξη προσβάσιμου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού» με κωδικό ΟΠΣ (MIS) 5001313.

Υποβολή αιτήσεων στο μητρώο του Ι.Ε.Π. για την πρώτη φάση των εγγραφών, https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/, από Δευτέρα 13-12-2021 και ώρα 13:00 έως και Δευτέρα 27 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 13:00.

Σας ενημερώνουμε πως δόθηκε παράταση στην ημερομηνία λήξης των εγγραφών για την παρακολούθηση της 2ης ημερίδας που θα διεξαχθεί από το ΙΕΠ εξ αποστάσεως στις 03-12-2021 και αφορά στην Πρόσκληση για υποβολή δήλωσης συμμέτοχης σε δυο (2) εξ αποστάσεως ημερίδες επιμόρφωσης/ενημέρωσης που προβλέπεται να υλοποιηθούν στο πλαίσιο της Δράσης 6 «Δημοσιότητα – προβολή της Πράξης» της Πράξης «Καθολικός σχεδιασμός και ανάπτυξη προσβάσιμου ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού» με κωδικό ΟΠΣ (ΜΙS) 5001313.

Δεδομένου πως η 1η ημερίδα έχει υλοποιηθεί η δήλωση αφορά ΜΟΝΟ στη 2η ημερίδα την οποία και θα επιλέξετε κατά τη δήλωσή σας.

Α. Οδηγίες Εγγραφής

1. Θα πρέπει πρώτα να συνδεθείτε στο Μητρώο του Ι.Ε.Π. (https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/login.php). Αν δεν είστε εγγεγραμμένοι στο Μητρώο του Ι.Ε.Π., θα πρέπει πρώτα να πραγματοποιήσετε την εγγραφή επιλέγοντας το πεδίο Εγγραφή μέσω ΓΓΠΣπου εμφανίζεται στον παραπάνω σύνδεσμο.
    2. Στη συνέχεια, μέσα από το Μητρώο, επιλέξτεΑιτήσεις από το αρχικό μενού και στη συνέχεια την επιλογή: «Είδος Αίτησης: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΔΥΟ (2) ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΗΜΕΡΙΔΕΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ/ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΥΛΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΔΡΑΣΗΣ 6 «ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ – ΠΡΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ» ΤΗΣ ΠΡΑΞΗΣ «ΚΑΘΟΛΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ» ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΟΠΣ (ΜΙΣ) 5001313»
    3. Κατόπιν επιλέξτε την ιδιότητά σας και κάντε αποδοχή: α) Των όρων χρήσης της παρούσας πρόσκλησης και β) Της τήρησης αρχείου προσωπικών δεδομένων, στο αρχείο του ΙΕΠ.
    4. Τέλος επιλέξτε Υποβολή Αίτησης.

Β. Οδηγίες για την παρακολούθηση της Ημερίδας

1. Για την παρακολούθηση της ημερίδας απαιτείται η εγγραφή μέσω του μητρώου του Ι.Ε.Π. όπως περιγράφεται παραπάνω.
    2. Ο σύνδεσμος για την πρόσβαση στην ημερίδα:
    α) θα εμφανιστεί στη σελίδα του μητρώου του Ι.Ε.Π., κατόπιν εισόδου σας σε αυτό την ημέρα των ημερίδων και
    β) θα είναι διαθέσιμος από τις 14:45. Η ημερίδα θα ξεκινήσει στις 15:00.

Γ. Βεβαίωση παρακολούθησης των Ημερίδων

1. Βεβαιώσεις παρακολούθησης των δύο (2) Ημερίδων θα λάβουν μόνο όσοι έχουν κάνει εγγραφή μέσω του μητρώου του Ι.Ε.Π. μετά το πέρας των 2 ημερίδων

Α. Οδηγίες Εγγραφής

Αν δεν είστε εγγεγραμμένοι στο Μητρώο του Ι.Ε.Π., θα πρέπει πρώτα να πραγματοποιήσετε την εγγραφή επιλέγοντας το πεδίο Εγγραφή μέσω ΓΓΠΣ που εμφανίζεται στον παραπάνω σύνδεσμο.
  2. Στη συνέχεια, μέσα από το Μητρώο, επιλέξτε Αιτήσεις από το αρχικό μενού και στη συνέχεια την επιλογή:
  4. Τέλος επιλέξτε Υποβολή Αίτησης.

Β. Οδηγίες για την παρακολούθηση των Ημερίδων

1. Για την παρακολούθηση των ημερίδων απαιτείται η εγγραφή μέσω του μητρώου του Ι.Ε.Π. όπως περιγράφεται παραπάνω.
  2. Ο σύνδεσμος για την πρόσβαση στην ημερίδα:
    β) θα είναι διαθέσιμος από τις 14:45. Οι ημερίδες θα ξεκινήσουν στις 15:00.

Γ. Βεβαίωση παρακολούθησης των Ημερίδων

1. Βεβαιώσεις παρακολούθησης των Ημερίδων θα λάβουν μόνο όσοι έχουν κάνει εγγραφή μέσω του μητρώου του Ι.Ε.Π.

Το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) θα υλοποιήσει δύο (2) εξ αποστάσεως ημερίδες επιμόρφωσης/ενημέρωσης την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 και την Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου 2021, που αφορούν στην εκπαίδευση μαθητών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Στο πλαίσιο αυτό, θα παρουσιαστεί προσβάσιμο εκπαιδευτικό υλικό για τους/τις εν λόγω μαθητές/-τριες, καθώς και η ηλεκτρονική πλατφόρμα εξ αποστάσεως επιμόρφωσης iepΧ μέσω της οποίας παρέχεται η δυνατότητα παρακολούθησης δωρεάν μαθημάτων σε αντικείμενα που αφορούν στην ειδική και ενταξιακή εκπαίδευση.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση στη δικτυακή πύλη e-IEP: https://www.iep.edu.gr/services/mitroo/ , εντός της αποκλειστικής προθεσμίας, που αρχίζει από την Τετάρτη 03 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 13:00 έως και Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 15:00.

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε την πρόσκληση εδώ

Υποκατηγορίες